Poradnik dla pracownika – praca zdalna

Stan epidemii zmusił wiele organizacji do przejścia w tryb pracy zdalnej. Te podmioty, które dotychczas przewidywały opcję tzw. home office nie są dziś zaskoczone nową sytuacją. Jest jednak sporo firm i urzędów, które stanęły przed nowym wyzwaniem. Wiąże się to zarówno z inną organizacją pracy przez pracodawcę ale również dla pracownika z pracą w nowym środowisku.

Takie „elastyczne” warunki pracy oznaczają niestety nowe ryzyka dla bezpieczeństwa danych. Transport sprzętu lub dokumentów, nadzór nad nimi w domu, kwestie związane z IT i ograniczony dostęp do wsparcia ze strony pracodawcy to obszary, na które warto zwrócić uwagę w kontekście ochrony danych. To w tych miejscach powstały nowe podatności, które dotychczas nie występowały w bieżącej pracy.

Dlatego właśnie tak istotne, by każdy pracownik wykonujący pracę zdalną zapoznał się z poniższymi radami i uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa danych podczas pracy zdalnej. Niezależnie od trybu pracy, dane osobowe muszą być właściwie chronione, tak by nie okazało się, że brak świadomości lub niewłaściwe praktyki doprowadziły do naruszenia i jego konsekwencji.

Poradnik jest przeznaczony zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z pracą zdalną, jak również – jako przypomnienie – dla pracowników zaznajomionych już z taką formą aktywności zawodowej. Przedstawione w nim sugestie oparte są na wieloletnim doświadczeniu i dobrych praktykach zebranych z różnych źródeł. Mam nadzieję, że okażą się pomocne i pozwolą dobrze zorganizować pracę, tak by dane osobowe były bezpieczne.

Poradnik dostępny jest w sekcji -> Publikacje <-